Lärcentrum flyttar till Luspengymnasiet!

Bild på en lastbil med texten moving
Vi ber om ursäkt för eventuellt kaos!

Beslutet om samlokaliseringen kom i maj och innebär att Lärcentrum kommer att flytta in på Luspengymnasiet. Arbetet ska vara slutfört 31 december. 

Några elevgrupper har haft sin undervisning i den nya lokalerna större delen av hösten och nu är det dags för personalen att följa efter. Därefter flyttar verksamheten över lite pö om pö. Undantaget är Särvux verksamhet som kommer att vara kvar i nuvarande lokaler i Aktivitetshuset fram till sommaren 2021.

Det kommer under en period att bli en del spring mellan gamla och nyalokalerna för alla som jobbar på Lärcentrum. Säkraste sättet att få tag på oss är att ringa eller maila i förväg. Vi kommer att informera berörda elever löpande och håll gärna utkik via vår facebook-sida om nyheter kring flytten. Vi ber om ursäkt för stöket!

Kontaktuppgifter:
Skoladministratör:
Madeleine Sundin 0951-14296, madeleine.sundin@storuman.se

Studie- och yrkesvägledare:
Rebecka Nilsen 0951-14293, rebecka.nilsen@storuman.se

Värdlärare:
Malin Byggmark 070-444 32 17, malin.byggmark@storuman.se
Lena Carlsson, 0951-14395, lena.carlsson@storuman.se

Sfi:
Anders Ottosson 0951-14184, anders.ottosson@storuman.se
Maria Hallman 0951-141 84, maria.hallman@storuman.se

Grundläggande samhällskunskap:
Jonas Eklund 0951-142 66, jonas.eklund@storuman.se

Grundläggande engelska:
Maria Hallman 0951-141 84, maria.hallman@storuman.se

Grundläggande svenska:
Harald Kristiansen, harald.kristiansen@storuman.se

Särvux:
Marita Jonsson, marita.jonsson@storuman.se

Rektor:
Lina Forsebrant 0951-142 68, lina.forsebrant@storuman.se

(Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält)