Kontakta oss

Kontakta oss

Här kan du skicka din fråga, synpunkt eller klagomål
Om du vill vara anonym kan du välja att inte fylla i din e-postadress.
Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsen
Blå vägen 242
923 81 Storuman
Telefon: 0951-140 00 (kundtjänst)
E-post: ks@storuman.se

Ansvarig nämnd

Den bästa kontaktvägen till oss är att du ringer vår kundtjänst. Vår personal är mycket kunnig och kan i många fall hjälpa dig direkt med din fråga utan att du till exempel behöver passa telefontider hos en handläggare.

Ordinarie öppettider i kundtjänst

Måndag - torsdag 07.30-16.30
Fredag 07.30-16.00

Telefon kundtjänst

Storuman: 0951-140 00
Tärnaby: 0954-140 00

Besökstider Storumans kommunhus

Måndag till torsdag: 07.30 - 12.00 och 13.00 - 16.30
Fredag: 07.30 - 12.00 och 13.00 - 16.00

Besökstider Tärna samservice

Måndag till fredag: 08.00 - 16.00

Besöks- och postadress

Kommunhuset ligger i Storuman. Vi har en filial i Tärnaby.

Storumans kommun
Blå vägen 242
923 81 Storuman
E-post: ks@storuman.se

Tärna Samservice
Västra Strandvägen 11
920 64 Tärnaby
E-post: tarna.samservice@storuman.se

Förtroendevalda

Kommunstyrelsens ordförande
Tomas Mörtsell (c)
0951-140 90
tomas.mortsell@storuman.se 

Kommunstyrelsens vice ordförande 
Karin Malmfjord (s)
0951-140 32
karin.malmfjord@storuman.se

Kommunfullmäktiges ordförande
Patrik Persson
070 34 73 410
patrik.persson@storuman.se

Ordförande fritids- kultur och utbildningsnämnden
Anders Persson
0951-140 00
anders.persson@storuman.se

Ordförande miljö- och samhällsbyggnadsnämnden
Peder Wiklund
072 55 48 475
peder.wiklund@storuman.se

Omsorgsnämndens ordförande
Roland Gustafsson
070 38 57 337
roland.gustafsson@storuman.se

Förvaltningschefer

Peter Persson
Koncernchef
0951-141 56
peter.persson@storuman.se

Teknisk chef
Tomas Nordström
0954-140 01
tomas.nordstrom@storuman.se

Skolchef 
Mikael Rombe
0951- 141 52
mikael.rombe@storuman.se

Miljö- och samhällsbyggnadschef
Elin Rutqvist
0951- 140 68
elin.rutqvist@storuman.se

Tf Äldreomsorgschef
Anna Kroik
0951-140 58
anna.kroik@storuman.se

IFO-chef
Rebecca Georgsson
0951-140 31
rebecca.georgsson@storuman.se

Räddningstjänsten

Räddningschef
Lars-Erik Sundqvist
0951-141 90
l-e.sundqvist@storuman.se

Kontakta webmaster

Kommunikatör
Madeleine Rinman
madeleine.rinman@storuman.se
0951-140 20

Faktureringsuppgifter

Uppgifter för att fakturera Storumans kommun hittar ni här:

https://www.storuman.se/Naringsliv--arbete/Naringsliv/Fakturor-till-Storumans-kommun/

Faxnummer

Storuman: 0951-140 09
Tärnaby: 0954-140 43

Organisationsnummer

Kommunens organisationsnummer är 212000-2577.

Publicerad den 26 november 2021
(Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält) (Obligatoriskt fält)